Když „bolí mě kotník“ znamená „nemám na to“

Odhlašování na poslední chvíli

K napsání dnešního článku mě přiměla jedna osobní zkušenost při pořádání turnaje. Nebudu jmenovat o koho jde ani o jakou kategorii se jedná. Je ale patrné, že vznikla z nedostatečné znalosti tenisového prostředí. To, že se hráči přihlásí a následně zaprezentují v turnaji je dnes dosti zavazující akt. Protože se losuje automaticky den dopředu a následná neúčast v prvním zápase turnaje je hodnocena jako skreč s tím, že hráč je povinen uhradit startovné. Jsou jedinci, kteří při pohledu na los vyhodnotí svoje šance na úspěch jako nulové a většinou pozdě večer zašlou zprávu typu: „…dnes se syn vrátil z tréninku a má výron…” anebo v časných ranních hodinách: „…omlouvám dceru, je nachlazená…..”!?

Zdroj: vecteezy.com

Ale abych nepaušalizoval. Jsou hráči či jejich rodiče, kteří opravdu řeší zdravotní komplikace a pořadateli dorazí sms zpráva s dotazem na číslo účtu, na které má být startovné zasláno. To jsou ti slušní. Potom zde máme partičku těch „chytrých”, kteří se nerozpakují odeslat třeba i devět sms zpráv s různými vytáčkami a zdůvodňováním, proč jako by to měli platit, co je to za nesmysl atd. Někteří uznají oprávněnost požadavku pořadatele po obdržení fotokopie soutěžního řádu s odkazem na příslušný odstavec. Jsou ale i tací, kteří nelení a vyhrožují voláním na ty nejvyšší místa a třeba i „Kaderkovi”!!! 

Po takové korespondenci nezbývá pořadateli turnaje zapojit do řešení problému odpovídající oblastní tenisový svaz. Ten musí kontaktovat hráče, když to nejde po „dobrém”, tak svaz většinou kontaktuje domovský klub a kvůli třem či osmi stokorunám má práci třeba šest lidí a spoustu zábavy kolem. Např. vyhrožováním soudem či udávacím dopisem na různé instituce.

Platby předem, ano či ne?

Nechci tvrdit, že citované částky jsou malé. Na druhou stranu je třeba dodržovat pravidla, která chrání jak hráče, tak pořadatele. A jedni bez druhých nemůžou v systému, který nám závidí celá Evropa, existovat. Je tedy na novém vedení svazu, aby v rámci soutěžního řádu jasně určilo sankce. Podle mě by bylo nejlepší, kdyby takový hráč nemohl do zaplacení dlužného startovného hrát na žádném jiném turnaj v rámci ČTS. A kdyby náhodou dotyčný hříšník chtěl se všemi „vyběhnout”, a hrál turnaje ETA či ITF, tak by se mu přepočítávané body z inkriminovaného období do žebříčku ČTS nezapočítaly. Někdo navrhuje platby předem. Já osobně bych to také podpořil. Je tu ovšem i řada těch, kteří jsou proti a argumentují, že kvůli pár primitivům musí „trpět” všichni. Tak jen doufám, že než začne nová sezona, tak se ledy (platby) pohnou.

________________________________________________________________________________________________________________

Jiří Knížek

Please follow and like us: