Nové unie jako revolta proti sportovnímu establishmentu
V souvislosti s jednáním dnes již bývalého předsedy ČUS JUDr. Jansty, se ve sdělovacích prostředcích objevila taková kratičká a nenápadná zpráva. Že každý sportovní svaz či organizace nemusejí být začleněni v rámci ČUS, stejně jako jeden klub amerického fotbalu z východních Čech. Zvlášní to je zejména, když kousek od tohoto kratičkého sdělení najdete také zmínku o tom, že Jansta neztratil podporu členů ČUS ani po provalení kauzy kolem sportovních dotací v roce 2017.
A ještě větší paradox je, když se lehce můžete dočíst, jak basketbalisté litují, že ztratili svého předsedu. A že respektují jeho rozhodnutí. Tak asi zástupci východočeských East Bohemia Bucks v čele s Liborem Coufalem měli určité důvody k vytvoření vlastní Unie nezávislých sportů, které zřejmě pramenily z nespokojenosti organizace dlouhodobě vedené právě Janstou.

A vedle toho se všímavý čtenář může dočíst, že hráčská asociace profesionálních tenistů PTPA, kterou spoluzaložil Novak Djokovič jako protiváhu hráčské asociaci ATP žaluje ATP, WTA, ITF a agenturu pro bezúhonnost tenisu ITIA, protože se jejím členům přestává líbit prostředí profesionálních tenisových podniků. A opět to je reakce na tu skutečnost, že velice mnoho členů těchto organizací nevidí východisko ze starých nerozbitných struktur, které, ač mají své kontrolní orgány, nevykazují skoro žádné podstatné reakce na kritiku své práce.
Vzhledem k tomu, že ze všech stran slyším nářky a stížnosti na současnou situaci po odvolání exprezidenta Kaderky, tak si říkám zda náhodou tyto dvě shora popsané situace nejsou až moc podobné té, jakou nyní zažíváme my, čeští tenisté pod vedením nového triumvirátu Kotrba, Pála, Hynek. Zda si náhodou ti, kteří stále sedí na svých místech s vědomím, že se je nikdo nehodlá odvolat a naopak se snaží upevnit jejich pozice i přes spoustů nedostatků z titulu lajdáctví a nadřazenosti, nejsou až moc podobní těm výše kritizovaným!
Je pravdou, že Češi nikdy nebyli ti, kdo se aktivně zapojovali do veřejných změn díky tlaku mas. Stejně tak to hodnotí i agentury, které se zabývají ignorováním amerického zboží po nepochopitelných výrocích Donalda Trumpa a nás, obyvatele střední Evropy, řadí až na jedno z posledních míst mezi těmi, kdo by v Evropě chtěli napodobit Kanadu. Prý si vždy koupíme to, co chceme a dopady nás moc nezajímají. Takže iPhone a Coca-Cola je pro nás větší luxus než naše budoucnost. Jen doufám, že to nebude platit i o tenise.
Jiří Knížek
20. března 2025