Reprezentant? Tak hraj s ostatními, ne vedle nich
Velikonoce máme pomalu za sebou, tedy pokud někdo z vás nepovažuje za vrchol svátků jara Velikonoční pondělí a všichni vyhlížíme příští víkend, kdy nám začínají mistráky. U nás na Lobu letos začínáme letní turnajovou sezonu A-čkem dorostenců, které startuje hned po mistrákové neděli, tentokrát pod názvem Spring Junior Precol cup s dotací 50 000 Kč. Při pohledu na přihlášené hráče si říkám, kolik opravdu těch nejlepších hráčů své věkové kategorie bude letos jezdit A-čka. Již v několika svých příspěvcích jsem se věnoval tématu vyježděných bodů, které hráči sbírají po akcích v Jižní Americe nebo dokonce Africe nebo Bůh ví, kde ještě. Spousta z vás si řekne: co mi je potom, že to je věc každého, jak si buduje svoji kariéru.
Kdo nechce hrát doma, ať nemluví o podpoře
Ale vzhledem ke kritériu zařazení do reprezentačních skupin jednotlivých věkových kategorií to zas tak jednoznačné není. Podle mě, pokud je hráč podporován jako reprezentant a využívá výhody takovéto přípravy, měl by v každém případě odpovídajícím způsobem předvádět své výkony ve srovnání se svými reprezentačními kolegy nebo aspiranty na repre.

Kdo chce být top, měl by hrát doma s nejlepšími
Proto bych navrhoval, aby každý hráč, který má být zařazen do jakéhokoliv střediska, měl povinnost odjezdit za každou půlsezonu minimálně 65% akcí na turnajích kat. A a republikových mistrovstvích. Samozřejmě, že by se to netýkalo playerů, jejichž postavení na žebříčku ITF nebo dokonce ATP či WTA je na takové výši, kde není pochyb o kvalitách hráče. Dejme tomu 30 ITF by mohla být ta hranice, kterou by však měla posoudit opravdu odborná skupina. Pro ostatní hráče bych navrhoval za neodehrání odpovídajícího počtu akcí snížení jejich bodových zisků a také nemožnost být v bodové hodnotě 25+.
Vždyť podobné pravidlo má i ATP, kdy hráč má povinnost, vzhledem ke svému postavení na žebříčku, které mu dává jistotu účastí na turnajích několik měsíců dopředu, zúčastnit se těch nejprestižnějších turnajů. A tak by i u nás platilo, že by při nedodržení podmínek platil i omezený status podpory tak, aby hráči byli donuceni hrát s domácí konkurencí a tím nám ukázat svoji výkonnost. A také možnost těch, kteří se do zmíněných sfér snaží probojovat, zahrát si s těmi „mistry co už něco objezdili“.
Obježděné body nejsou důkazem výkonnosti
Já vím, že proti bude velké množství hlavně trenérů, kteří se na přípravě hráčů ve střediscích podílejí, neboť by docházelo k přímé konfrontaci systémů přípravy. A všem je jasné, že když nemusíte nikomu nic dokazovat, tak máte vždy větší pohodičku. Ale je to opravdu ta správná cesta? Vždyť při pohledu na seznamy reprezentantů vidíte jména hráčů, které jejich vrstevníci nepotkali na turnaji. A tak ani nevíme, jakou úroveň daný hráč představuje. Myslím si, že to je škoda pro všechny.
Jiří Knížek
20. dubna 2025