RtW učí hráče zvládat to, co je na profi tour samozřejmostí aneb kdo se bojí Berga, ať zůstane na gauči

Všichni čeští fanoušci tenisu bedlivě sledují výsledky našich profíků na turnajích, které mají hráče připravit na travnatý Wimbledon a myslím si, že úspěchy, kterých dosáhli Lehečka, Vondroušová a výkony, které předvedli mnozí ostatní, u velkého počtu fandů vzbudí velká očekávání. Již nejednou jsem napsal, že to nemusí na hráče působit vždy pozitivně a dokonce bych řekl, že to spíše může vyvolávat dosti velký pocit zodpovědnosti, který je často doplněn obavami z výhrůžek a neomalených zpráv zhrzených sázkařů, kteří nejsou sto pochopit, že i tenis je sport. 

zdroj: lobtenis.cz

Ale Wimbledon je jenom jeden. A to i přesto, že je jedním ze 4 turnajů Grand Slamu. Ale pouze v Londýně můžete vybojovat titul z Velké čtyřky na trávě. Kdysi v minulost to bylo naopak. Hned tři turnaje se hrály na zeleném pažitu a pouze jeden na antuce. Bystrý čtenář znalý základních informací z tenisového prostředí ihned pochopí, které turnaje do dnešních dnů změnily své povrchy. A protože k Anglii patří důraz na tradice, tak je jasné, proč to tak je. 

Již tedy v pondělí to zelené šílenství vypukne a naše ekipa výherců v rámci projektu pro tenisovou mládež Race to Wimbledon by Bergo, je připravena v neděli odcestovat směr London a užít si své štěstí, které se na ně a tím pádem i na jejich rodiče, usmálo při losování na závěrečném slavnostním zakončení, které náš klub Lob S. A. Bohnice uspořádal během letošního května. Věřím, že všichni účastníci zájezdu jsou připraveni, stejně jako všichni Češi, kteří se na turnaj kvalifikovali. Ti ale měli přípravu na svoji účast poměrně náročnější, když mnohdy museli objíždět lokality, kde by se dalo hrát na trávě a tím pádem solidně potrénovat. 

Určitě jste si všimli, že v názvu RtW je …by Bergo. Tato zmínka v názvu je jednak cílená, protože navozuje nutnost vnímání tenisu jako hry, která se hraje i na velice rychlých površích a ne jenom na antuce či velice pomalém betonovém nátěru, který dnes produkuje velké množství dodavatelských firem. Zadruhé však přímo vyvolává zděšení u velkého množství hráčů, a pak hlavně u jejich rodičů, kteří si ani nepřečtou podmínky soutěže a myslí si, že všechny akce odehrajeme pouze na Bergu. A také hlavně „vědí“, že se na tom nedá hrát. Ale opak je pravdou. A je jenom otázkou překonání předsudků, které hráčům brání odehrát větší množství zápasů na rychlém povrchu a v podsatě si na rychlost hry zvyknout.  Protože, když to nebudete umět na rychlé Bergu, tak těžko uspějete ve Wimbledonu.

Ale náš projekt je koncipován tak, aby nebyli zvýhodněni pouze hráči, kteří to umí na jednom povrchu. Proto hrajeme i na antuce a na betonech. Prostě chceme, aby se hráči od malička učili překonávat překážky a učili se různým herním stylům, které je mohou očekávat ve velkém tenisu. A i z toho důvodu by jsme se nebránili tomu, kdyby nás někdo z hráčů požádal o položení Berga v létě tak, aby se mohl připravit na travnatou sezonu v prakticky domácím prostředí a za zcela nižších finančních nákladů. Třeba to někdo z těch mladších vyzkouší a třeba se to i povede a londýnský megapodnik bude ještě více na očích českých fanoušků i díky Race to Wimbledon.


Jiří Knížek

25. června 2025

Please follow and like us: