Fenomén padelu a jeho konkurenti

V poslední době se objevují stále nová sportovní odvětví, která mají za svůj hlavní úkol přitáhnout k novému sportu co možná největší počet zájemců. Tím získat opět nové zákazníky pro nový investiční záměr. Někdy je záměr úspěšný méně a někdy naopak více. Vzpomeňme si například na začátky squashe, který jeden čas dominoval pomalu všem halovým zimním míčovým hrám. Za zmínku stojí i trochu neznámý crossminton, který se v Čechách sice moc nechytil. Přesto máme v tomto sportu mistra světa, který kombinuje badminton s částí tenisového kurtu. Potom tu jsou různé druhy plážového tenisu, který na rozdíl od plážového volejbalu asi na olympiádu nepronikne. Najdou se i tací, kteří objíždějí do dnešních dnů různá světová letoviska a zúčastňují se místních turnajů. 

Padel je a bude vysoko nade všemi

Tím se dostávám k fenoménu dnešních dnů. Ano, je to padel. V celé Evropě nabírá dech a i u nás v české kotlině to je znát. Jedním z center této míčové hry je areál Na Písečné na Praze  8, kousek od našeho klubu. Začínají ho hrát mladí i starší, většinou tenisté, ale i sportovci jiných odvětví, kteří již většinou ukončili svoji aktivní kariéru. Musím přiznat, že padelu věřím, že by se zrovna ten mohl do programu OH dostat. Na rozdíl od pickleballu, který je jakousi variantou padelu, ale podle mě asi moc nadějí na olympiádu nemá. Ale znáte to, o peníze jde vždy až na prvním místě. Pickleball se provozuje hlavně v severní Americe, tedy Spojených státech a Kanadě. Je tedy docela možné, že moje úvaha bude za pár let pouze k smíchu. 

Modifikace jsou spíš doprovodná show

Jsou zde ještě další modifikace míčových her. Vedle nich se objevují kombinace stávajících, které se počítají dohromady a které jsou spíše jakousi show. Vedle toho je tu ale raketlon, který kombinuje badminton, pinčes, squash a tenis. Hrají ho muži, ženy, singly, debly, mixy. Hrají ho mladí i staří a dokonce jsou se sestavují evropské žebříčky, ve kterých má Česko docela vysoké zastoupení. 

Mohli bychom mít historický tenis?

A při těchto úvahách mě napadá, že když máme skupiny historického šermu, proč bychom nemohli mít i turnaje v historickém tenise. Tedy takové turnaje se pořádají, ale v převážné většině jako retro akce či soukromé párty. Na druhou stranu bych možná přivítal i jakýsi tenisový dvojboj, kde by se kombinoval tenis s dřevěnými raketami a hra levou rukou (pro praváky a naopak). Prostě první set by se hrál dřevěnkami a druhý set by se odehrál již novými typy raket, ale hráči by je ovládali opačnou rukou než hrají přirozeně. 

zdroj: tenis-pisecna.cz

Někdy ke konci sedmdesátých let minulého století, když se začaly objevovat rakety z různých materiálů a většinou se zvětšenou hlavou, jsem slyšel takový názor, že nyní se naučí tenis již každý. Samozřejmě, že to bylo s nadsázkou. Ale fakt, že učení se stále novějšími modely a z kvalitnějších materiálů je opravdu snazší, přispěl k ohromnému růstu popularity tenisu po celém světě. Takže nakonec mi z toho vyplývá, že tenis tu bude i nadále. I když se někteří snaží něco sem tam změnit. Tenis jako takový bude stále celosvětový sportovní fenomén. Jen by mě zajímalo, kdo by takový tenisový dvojboj vyhrál. Laver, Smith, Kodeš, Borg, McEnroe, Lendl, Wilander, Becker, Sampras, Federer, Nadal, Djokovič či někdo jiný?


Jiří Knížek

16. října 2024

Please follow and like us: