Je bod za prohru recept na dotace nebo zkázu tenisového ducha?
V těchto dnech tenisovým hnutím rezonuje novinka o změně klasifikačního řádu, která snižuje nejnižší kategorii turnajů C ze čtyřky na trojku. Na druhou stranu ale zavádí zisk jednoho bodu za prohru v prvním kole. Ve většině případů je reakce spíše záporná a překvapivá. Hráčům a rodičům vadí hlavně vykomunikování celé záležitosti a uvedení v praxi se zpětnou platností.
Tenis je systémem soutěží specifický
Zde se ale musím tenisového svazu zastat. Protože vím z vlastní zkušenosti, co této aktivitě předcházelo a na co vlastně změna reaguje. Tou nejdůležitější a nejpodstatnější příčinou je chování Národní sportovní agentury. Ta se snaží nastolit pevná a jasná pravidla pro vyplácení grantů napříč celým sportovním hnutím v ČR. A protože tenis je dosti specifický v systému soutěží, kde se prolíná prvek individuálních turnajů s mistráky týmů, bylo potřeba jasně definovat, kdo je aktivním tenistou.
Problém u těch hráčů, kteří nastupují jen k soutěžím družstev
A protože máme žebříčky, tak se to vyřešilo zcela jednoduše. Aktivní hráč je ten, kdo je na žebříčku. No jo, ale velká skupina dětí hraje pouze družstva a občas nějaký ten turnaj a protože mnozí z nich nejsou úspěšní, tak i přes svoji účast nejsou z pohledu NSA přes žebříček zařazeni mezi aktivní tenisty. A potom se snižuje počet nás tenistů oproti týmovým sportům. Kde jako aktivní hráč můžete být napsáni na soupisce a ani nemusíte čutnout do meruny.
Vzhledem k tomu, že již jedno období byl použit systém zisku bodů při prohře v 1. kole, který byl zřejmě vyhodnocen jako nepovedený, muselo se narychlo použít jiné pravidlo pro zařazení co největšího počtu mladých tenistů do žebříčku. Tomu rozumím. A také jsem přijal argumentaci, že svazové odborné komise chtějí připravit k začátku sezony 2025-2026 komplexní nové znění Soutěžního řádu a Klasifikačního řádu bez doplňků a předpisů, které byly tak často aplikovány v době minulého vedení.
Kličkování se musí zamezit
Zde bych ale chtěl, aby se z tenisových turnajů a jejich hodnocení konečně odbouralo takovéto kličkování. A zbyl hlavně sportovní duch a férové soupeření. Proto jsem zastáncem odbourání kategorií a ustanovení pouze turnajů oblastních a celorepublikových. Druhé jmenované by byly hodnoceny opět od třidy 12 a které by byly vypsány alespoň 4 – 5 x za půl sezonu a nahradily by dnešní B-éčka.
Tyto turnaje by se hrály i s širokou kvalifikací. Svazoví trenéři by měli možnost shlédnout celou elitu dané věkové kategorie. Doporučoval bych odehrání alespoň 3 akcí pro možnost klasifikace v BH 20+. Turnaje nižší kategorie bych ponechal na principu klidně i nově zavedené minimální kategorie 3. S tou podmínkou, že bych neomezoval bodové zisky seshora. Když se sejde dobrá konkurence, tak klidně ať to je třeba i 8 nebo 9 s dodržením principu, že akce musí být vypsána minimálně pro 16 nebo 20 lidí. Aby se z toho nestaly známé komunistické miniturnaje.
A na závěr. Když se takto narychlo dalo vyřešit „omezené“ množství tenistů pro účely dotací, mohl už také někdo přijmout zásadní pravidlo pro postihnutí „chytráků“, kteří při pohledu na vylosovaného pavouka ráno zavolají, že se dítě probudilo s teplotou! Stále nechápu, proč to nejde udělat jedním článkem do SŘ. V čele svazu máme právníka z jedné z nejrenomovanějších advokátních kanceláří v České republice?
Jiří Knížek
10. prosince 2024