Lež a přetvářka, aneb jak zůstat u zdroje
Při listování právě vydaným srpnovým číslem měsíčníku Tenis, mě zaujal úvodník šéfredaktora zmíněného periodika, ing. Františka Kreuze. Přečetl jsem si ho snad pětkrát a věřte, že jsem hltal každé slovo. Autor totiž úplně přesně popisuje aktuální situaci v tenisovém hnutí. Zde velice často kvalitní a zodpovědnou práci překrývá lež a přetvářka. Za jediným cílem. Zůstat u zdrojů peněz, kterými disponují rodiče. Přesně to odpovídá mé teorii, že tam a tam se ti nejdříve „podívají do peněženky“ a potom ti vysvětlí, jak talentované dítě máš!
Zlatokopové
A přesně tak tito zlatokopové (opět plně souhlasím s pojmenováním těchto jedinců) i jednají. Hlavně při tvorbě tréninkových plánů. Platícímu taťkovi se zlatou kartou vysvětleno, že vše je odvislé od objemu tréninkových hodin a hlavně individuálně! Sparingy prý není problém zařídit s kýmkoliv, hlavně že dotyčný „trenér“ má plný kalendář na několik týdnů dopředu. Na to, že v takových situacích na takto zařizované sparingy doplácejí děti těch „méně platících“ či méně významných rodičů, už nikdo nebere ohled. Velice často na první etapu tzv. přípravy, která musí být dostatečně dlouhá, navazuje účast na turnajích. Ty se vybírají tak, aby „sponzora“ nezarmoutili a tok zlaťáku nepřerušily. Takže nakonec dochází i k jakémusi zařizování parťáků do čtyřhry, protože tam se dají neúspěchy zamaskovat „semíčkem“ v deblu.
Nakonec ty karty musíš odkrýt!
A abych nezůtal pouze u technicko-taktických dovedností, musím ještě zmínit fyzickou přípravu. To mi hlava fakt nebere. Když se průměrně inteligentní člověk nechá přesvědčit, že i zde, v případě mladého člověka, mnohdy dítěte, je důležitý individuální přístup. Jsou zcela opomenuty prvky soutěživosti a hravosti při fyzičce. Vše je zabaleno do glejtu z jakéhosi školení, které bylo v angličtině a stálo 9 tisíc. Zde zůstávám při zemi, takže korun českých. A potom to přijde. Jak říkával můj děda při mariáši. „Nakonec ty karty budeš muset odkrýt“. No jo, ale nevytvořil takový přístup na mladého tenistu tlak v tom smyslu, že když trénuje za největší prachy s těmi nejlepšími trenéry, tak musí mít výsledky? A dávají to tito jedinci v hlavě?
Prostě přesně tak jak autor článku cituje Iona Tiriaca. “ V tenise se prostě nesmí lhát“
________________________________________________________________________________________________________________
Jiří Knížek
9. srpna 2024