Má smysl honit body? A pokud ano, tak kdy?
Máme měsíc říjen a na všechny nedočkavce vyskočily prozatímní žebříčky všech věkových kategorií. Někdo je spokojený více a někdo méně. Někdo splnil očekávání svých rodičů nebo trenérů, jiný naopak očekávání nenaplnil. Já osobně nejsem zastáncem honění bodů jenom za účelem co nejlepšího rankingu. A dokonce si myslím, že výpočty některých tenistů ve vztahu k bodové hodnotě 3 – 12 jsou spíše otázkou osobního porovnávání se s nejbližším okolím, ale bez jakéhokoliv významu! Snad jenom za účelem určení jakéhosi pořadí či splnění určitých kritérií pro získání podpory v mateřském klubu.
Turnaje mají být prostředkem pro získávání zkušeností
Pro mě byla vždy na prvním místě kvalitní příprava pro následující rozvoj hráče. Turnaje vnímám jako prostředek pro získávání takových zkušeností, které umožní následný postup do co možná nejvyšších výkonnostních pater. Jejich vrchol by určitě neměl být v kategorii starších žáků či dokonce žáků mladších! Proto jsem vždy upozorňoval na nutnost rozvoje hry na všech druzích povrchů. A ne jenom na jednom, kolikrát tom nejpomalejším. Jako obrovskou chybu vidím v práci trenérů a kolikrát i v přístupu rodičů hráčů, kteří toto neakceptují a honí se pouze dokola za výsledky v hráčově nejefektivnější zóně.
Kde jsou ti, co získali podporu v 10 letech?
A potom to tady máme černé na bílém. Přijde kategorie dorostu a ejhle. Kde jsou ti protěžovaní jedinci, co hrají pouze na pomalém betonu či dokonce i v zimě na antuce? Kde jsou ti hráči, které zařadili do středisek mládeže na základě svých výsledků v 10 či 11 letech? Musím si ohřát svou polívčičku a poukázat na žebříček dorostenců. Pomineme-li ročník 2006 a zůstaneme u hodnocení hráčů o rok mladších, tak nám vycházejí na prvních dvou místech Maxim Mrva a Jan Kumstát, kteří jsou hodnoceni na základě rankingu ITF. Nejlepší hráč hodnocený dle bodů ČTS je David Petrofský na 3. místě. A teprve za ním jsou hráči působící ve „velkých klubech“. Davida na čtvrtém místě doplňuje Radek Chodora, a až za ním je Martin Doskočil ze Sparty Praha, který do hlavního města přestoupil až v zimě z Přerova.
Jak je to možné? David Petrofský se od mládí připravoval pod mým osobním vedením na antuce v létě a na Bergu v zimě. Ano, na tom nenáviděném Bergu. O kterém všichni tvrdí, že se na tom nedá hrát. Ale když vypíšete dotaci 200 000 korun na turnaj dospělých, tak je pavouk plný dorostenců, kteří na dorosteneckých turnajích kritikou nešetří snad ze všech nejvíce za shovívavého přitakávání svého „týmu“. Jen pro doplnění, čtvrtý Radek Chodora se jako jeden z mála turnajům na Bergu nevyhýbal, stejně jako v popředí umístěný Lukáš Dvořák, který je sice registrován na Hamru, ale trénující v Čimicích a pravidelně hrající u nás na Lobu i zimní turnaje.
Myslím si, že spousta lidí by měla přehodnotit svůj náhled na výsledky za každou cenu. A více se soustředit na to, zda svěřenec nebo vlastní dítě bude schopno opravdu dosáhnout vrcholu svých schopností až v pozdním dorosteneckém věku. Nebo dokonce mezi dospělými.
Jiří Knížek
3. října 2024