No-let, no-ad, no-fun? Ale, kdepak. Tenis se umí přizpůsobit

Vedle článků o Sinnerově dopingu tak trochu zapadla zpráva o „České mačetě“ z Berouna, která na exhibičním podniku v Mexiku vše pokosila a nikomu moc nevadilo, že se hrálo podle dosti upravených pravidel co do počítání, tak co se týká i vlastního chování a vystupování hráčů na dvorci. Prostě další ze změn, které mají tenisu přilákat nové diváky a tím zvýšit i sledovanost TV přenosů, s čímž souvisí prodej reklamy. Ta generuje peníze pro pořadatele a hráče. Nemám proti tomu vůbec nic. Dokonce jsem nedávno napsal v souvislosti s úpravou soutěže mixů na US open, že čas ukáže, zda to byl či nebyl dobrý nápad. Takže dejme tomu čas a počkejme si na vyhodnocení pořadateli, ale i hráči, kteří se novým pravidlům musí přizpůsobovat. Ale myslím si, že to pro ně zas tak složité není. 

zdroj: spaziotennis.com

Vždyť i v našich podmínkách se na turnajích mládeže stále něco mění a mladí tenisté si s tím dokáží poradit docela dobře. V poslední době se zavedlo pravidlo No-Ad, se kterým tak nějak přicházela i změna třetí sady na super tie break. A nyní tu máme ignorování teče míčku při podání. Takže No-Let. A vidíte, mladí to dávají docela s přehledem. Hlavně se jim stále nesmí foukat bolístky a tvrdit, že v tom je maglajs. On totiž Nadal taky tvrdil, že 25 sekund je málo času na zahájení hry, protože si myslel, že si nestihne urovnat vlasy za uši, utřít nudli u nosu a srovnat svoji výbavu tam dole. Nikdo mu nic nepovoloval, neumožnil výjimky a hle, šlo to dokonce i s utřením ručníkem bez asistence podavače.

Takže, když se vrátím k našim nadějím a vzpomenu si jak se na ETÁch hrálo na super break s tečí stejně jako ve středních Čechách, ale zbytek Česka hrál postaru, tak se mi dokonce vybaví příhoda, kdy na MČR mladších žáků podávající zahrál prasátko a soupeř nereagoval. Jednou, dvakrát a stále to byl bod přímo z podání. Když zápas dospěl do rozhodující třetí sady a při servisu se míč opět otřel o síť, tak to jeden z přítomných nevydržel a na celé kolo zařval: „hraj, vole!“. A od té doby dotyčný hráč, který je dnes v dorosteneckém věku, nemá s tímto pravidlem žádný problém.  

Mě osobně u tohoto pravidla, které je zavedeno i díky neférovosti mnoha vykuků, kteří než aby uznali eso, tak raději zahlásili teč, vadí to, že lanko držící síť není na mnoha dvorcích dostatečně napnuté a není žádné pravidlo, které by tento nedostatek napravilo. Tak jestli někdo má nějaký nápad, jak to vyřešit, navrhuji si to nechat patentovat. Protože by to potom mohl být dobrý zdroj příjmů z prodeje autorského práva, které by snad využil každý pořadatel turnajů.


Jiří Knížek

18. února 2025

Please follow and like us: