No-let, super tie-break nebo dvoják. Znáte tenisová pravidla? A proč v nich tápou i profesionálové?

Lidé si pro zábavu vymysleli spoustu míčových her s různě složitými pravidly. Někdy jsou velmi náročná a na první dobrou je většinou nedáte. Myslím tím například softbal nebo baseball. Jindy to je jednoduší, jako například ve fotbale. I když pravidlo o hraní rukou v šestnáctce je tak složité, že ho nechápe skoro nikdo! Ale zpět k původní myšlence. Tenis se se svými pravidly, myslím, řadí mezi ty středně složité. Hlavně díky způsobu počítání. Určitě si vzpomenete, jak i samotní hráči nevěděli, jak se hraje koncovka posledního setu. Teprve nyní došlo ke sjednocení. A tak turnaje Grand Slamu mají jednotné vyústění napínavých zápasů. 

Dospělí vs. mládež

To v podmínkách ČTS to máme trošičku složitější. Mládež podle soutěžního řádu hraje systémem NO – LET. Kdežto dospělí teč sítě při servisu opakují. Ale některá B-čka se hrají se super tie breakem, některá ne. A nezáleží na tom, zda hrajete mládež či nikoliv. To u A-ček se hrají vždy celé sety. Tedy doufám, že se nepletu, pokud píši o hlavní soutěži.  Vedle toho máme v pravidlech pro laika nepochopitelná pravidla jako o „dvojáku” (myslím tím dvojdotek míče) nebo pravidlo, kdy míč nemusí přeletět síť a přesto je platný v případě, že dopadne do hracího pole. 

Zdroj: Lob S. A. Bohnice

Vedle těchto nástrah se tenisté musí řídit také vlastním soutěžním řádem. Ten řeší, mimo jiné, přihlášení na turnaj a následné postihy při nedodržení samotné účasti na akci. A tak jsem musel řešit dotazy jako například to, že hráč hraje současně na dvou různých podnicích. Většinou se ale jedná o otázky rodičů či hráčů začátečníků. Těm stačí vysvětlit, jak se věci mají a odkázat na vlastní Soutěžní řád a médium, ze kterého si vše mohou nastudovat.

Není nad „dobrou“ radu

Horší ale je, když mi někdo zavolá poslední týden před turnajem, že by chtěl syna či dceru odhlásit z toho a toho důvodu s tvrzením, že jim to již nejde. Samozřejmě, že jim to jde. Ale asi si myslí, že pořadatel sedí u PC a jenom čeká na jejich zavolání a nebo (a to mi i dotyční řekli), že když je odhlásím jako pořadatel, tak nedostanou penalizaci. V drtivé většině to pochopí a buď se sami odhlásí anebo nakonec přijedou. Jsou ale i tací, kteří tvrdí, že jim jiný tatínek poradil, že nemám pravdu a že se nemají nechat odradit. Že to určitě jde bez penalizace. Někteří jsou tak vytrvalí, že to nakonec řeší i u nejvyšší instance, Sportovním úseku ČTS.

Ale fajn. Jsou to většinou rodiče a v dobrém se dá říci „amatéři”. Ti se to naučí.  Potkala mě ale horší věc, když profesionální trenér nevěděl, jak věci fungují a odkazoval se na radu svých kolegů z velkoklubu. Vedle toho po mě chtěl provedení úkonu, který zcela odporuje všem pravidlům!  Takže nakonec vše proběhlo podle pravidel. Dotyčnému jsem vysvětlil, že je škoda, že ani on a ani jeho kolegové nečtou Soutěžní řád či jeho doplňky, které jsou zveřejňovány na úvodní straně webu ČTS. Potom by si nakonec i sami ulehčili život. A já jen doufám, že rodiče dotčeného hráče již pochopili, že chyba nebyla v pořadateli.

Jiří Knížek

Please follow and like us: