Postup k síti jak od docenta

Včerejší den byl opravdu peklo. Horko až k zalknutí a tak jsem se rozhodl, že zápas Jirky Lehečky s Francesem Tiafoem v Cincinnati shlédnu ráno ze záznamu. První co mi vyskočilo jako upoutávka byl ale moment z úplně jiného utkání.  Duel Kanaďana Felixe Augera-Aliassimeho a Jacka Drapera z Velké Británie přinesl jeden opravdu zajímavý moment. Na ten by se povinně měli podívat všichni tenisoví rozhodčí a rodiče adeptů bílého sportu. Brit podával na vítězství s tím, že předcházející první matchpoint neproměnil. Za stavu 40:30 tedy usiloval o ukončení střetnutí. A právě během výměny při postupu k síti (zde užívám spojení „postup k síti” tak, jak mě naučil Dr. Šafařík na FTVS, který za výraz „náběh na síť” vyhazoval od zkoušky) Jack evidentně zahrál míček po druhém odrazu od země.

Fyzikální zákony

Na záběrech z kamer je jasně vidět ohromné překvapení severoameričana, který přestal hrát v přesvědčení, že míč dopadl dvakrát. A proto si po diskuzi s neoblomným umpireovým sudím Allensworthem nechal zavolat supervisora. Pozice SV je velice složitá a ten ani nemůže opravit rozhodčího na vysoké židli v otázce faktu. Nevím zda zrovna Allensworth koukal někam jinam či snad nikdy nehrál tenis. Ale i u tenisu platí fyzikální zákony. Jestliže míček po úderu vyletí prudce vzhůru a má ještě k tomu kolikrát i velice silnou zpětnou rotaci, tak je to úder hraný těsně po ODSKOKU!!!!!

zdroj: guardian.com

A právě toto fyzikální pravidlo by si měli zapamatovat všichni! tenisoví rodiče a rozhodčí. Prakticky na každém turnaji mládeže řeším tento spor. A světe div se. Dva rodiče, tedy dospělí lidé, vidí stejný moment vždy ve prospěch svého dítěte. Rozhodčí, kteří přicházejí tento spor řešit, se kolikrát ani nezeptají na dráhu letu míče po odehrání. Většinou dají „nové dva”. Míč který je zahraný těsně u země před dopadem totiž letí skoro naplocho a většinou do sítě.

Zdroj: youtube.com
Nejlepší rozhodčí je ten, o kterém nevíte

Jednou jsem poslouchal sira Alexe Fergusona, který je ikonou Manchester United, a který vyřkl tuto větu: “Nejlepší rozhodčí je ten, o kterém ani nevíte, že je přítomen a hra plyne”!  Svatá pravda, platící pro všechny míčové sporty. U boxu či zápasu MMA by to ale asi nešlo. Některé situace během mládežnických turnajů po takovém incidentu se však spíše blíží utkání MMA či předzápasovému představování. Proto je nutné, aby měl rozhodčí odpovídající zkušenosti a také charizma. Po zmíněném utkání rozhodčí Allensworth přibude na blacklist mnoha hráčů.

A není jediný. Vzpomeňme na zářez Karoliny Plíškové při míčku, který spadl před umpairovou rozhodčí do jasného autu a ta s bohorovným klidem zahlásila good ball! Já osobně nemám ani trochu pochopení pro tehdejší soupeřku naší hráčky, která ten dopad jasně viděla a nepřiznala fiftýn Češce. Stejně tak u mě Jack Draper ztratil veškerou úctu. O to více na závěr musím vyzdvihnout počin Víta Kopřivy na právě probíhajícím turnaji v Polsku, kde za stavu 5:2 přiznal bodový zisk soupeři, aby následně musel bojovat další dvě hry, aby dovedl set do koncovky 6:4. A tak by to mělo být!!!

______________________________________

Jiří Knížek

17. srpna 2024

Please follow and like us: