Přestupy v tenise jsou jako rozvod
První listopadový den je nejen dnem zveřejnění zimní termínové listiny, ale je také prvním dnem přestupního období. A protože přestupy hráčů mezi kluby jsou zcela běžnou a nedílnou součástí sportovního života, je nutné, aby i tato oblast byla řízena a usměrňována určitými pravidly. Proto i v rámci Českého tenisového svazu máme Přestupní řád. Ten je určující pro průběh všech úkonů v rámci změny klubových barev, který může mít charakter zcela nekonfliktního provedení a tudíž je vše vyřízeno několika kliknutími v rámci informačního systému ČTS. Anebo se všechny 3 strany neshodnou, a potom je nutné se řídit právě pravidly PŘ. Nespletl jsem se a opravdu jsou strany 3. Jednak to je samotný hráč, poté mateřský klub a ten klub do kterého hráč hodlá zamířit. Tedy nový klub.
Hrdinství klubů: pošleme tam tatínka
A protože je velice problematické posuzovat vztahy mezi jednotlivými subjekty určitého případu, musí být stanovena tvrdá pravidla pro případ neshody. Zde platí, že nelze podléhat náladám kohokoliv z účastníků, kteří si chtějí vynutit například přestup stůj co stůj. Prostě je třeba jednat a jednání se často odvíjejí od předchozích vzájemných kontaktů, které někdy mohou být poznamenány neochotou jedné nebo druhé strany. Co beru jako úplně úlet je to, když klub mající zájem o hráče, kterého přetahuje na základě určité spolupráce, ke které došlo díky přeběhnuvšímu trenérovi, pošle tatínka, aby si to s mateřským oddílem vyřídil. Zřejmě už z toho důvodu, že přístup k dřívějším dohodám také o přestupech byla vždy tím novým klubem zamítnuta.
Začíná to nabídkou sparingů
Ale zde se musím zmínit o této praxi přetahování, kdy ten „větší“ či vlivnější si neumí vychovat dostatek svých svěřenců a proto loví v malých a středních klubech. Většinou to začíná nabídkou sparingů a potom pomaloučku polehoučku to přechází jako jezinky do útoku. Je samozřejmé, že když je hráč dennodenně masírován propagandou nového klubu, tak se nejen jemu, ale i jeho rodičům zdá vše jednoznačné a pro ně přirozené.
Ale ono to tak není. Mateřský klub je většinou ten, který tu práci s malými dětmi nesl na svých bedrech. Rodiče určitě dali prcka do dané školičky na základě něčeho. Vlastní zkušenosti, doporučení, reklamy. Svou volbu opřeli o jakési know-how, které se jim jevilo přijatelnější a lepší než u jiných organizací. Proto i v klubu setrvali celá žákovská léta. Protože klub jim zaručil sparingy, volný přístup do areálu k volnému hraní, účast v soutěžích družstev, které klub nezískal jen tak náhodou, ale na základě své dlouhodobé činnosti, díky níž mohl klub nabídnout spoustu jiných benefitů.
Ono se to špatně bere zpět
A komplikovaný přestup je v podstatě jako rozvod. Osobně, když mi někdo známý vypravuje, jak ta jeho stará tamto dělala a tamto zase ne a na druhou stranu ona při náhodném setkání hází špínu na svého bývalého, tak se nevyjadřuji a nikomu hlavně nestraním a vždy se snažím zavést řeč na jiné téma. V každém případě by se lidé vždy měli chovat slušně a neurážet jeden druhého a dělat podpásovky. Ono se to totiž potom všechno hrozně špatně bere zpět.
Jiří Knížek
31. října 2024