Proč se máme hádat, když můžeme mlčet?
V průběhu tohoto týdne jsem si na internetu všiml zprávy ze středního východu. Uváděla, že hnutí Tálibán, které již podruhé uchvátilo moc v Afghánistánu, přijalo prostřednictvím svých zákonodárných institucí nový zákon. Podle něj se ženy na veřejnosti musí chovat tak, aby jejich hlas nebyl slyšet! Dost diskriminační paragraf vůči ženám. Určitě si tohoto sdělení v médiích všimlo i mnoho žen a dívek, a třeba i v naší České kotlině.
Všichni řeší peníze, ale…
Použil jsem úmyslně „třeba i“ z toho důvodu, protože se v dnešní době neustále řeší peníze a zase peníze. Řeší je Vláda, stejně jako sdělovací prostředky píšící o přestupových částkách profesionálních sportovců včetně tenistů, jejichž prize money nezůstávají stranou. Nakonec je řeší i rodiny, ale taky odbory. Prostě na koho se ve svém okolí podíváte, tak má nějaký důvod.
Nahrávka na smeč, která nepřichází
Ale na druhou stranu je tady skupina lidí, která peníze asi neřeší vůbec. Možná jsem se špatně vyjádřil, ono těch skupin může být více, aby náhodou někoho neurazil tím, že je jako ostatní. Ale jedna konkrétní skupina mě napadá na základě mých článků z posledních dvou měsíců. Přesně tak. Jsou to ženy – české výkonnostní tenistky! Možná se ptáte proč a moje odpověď je zcela jednoduchá. Všechny články, které pojednávají o nevyrovnanosti odměn pro ženy v tenise mají absolutně nejmenší sledovanost! A je jedno, zda píši o odměnách na turnajích Grand Slamu a WTA 1000 nebo o A-čkovém turnaji ve východních Čechách.
Řeknete si, že to je jasné. Chlap si otevře článek a vidí téma a dál ho nečte. A ani o něm dále s nikým nemluví a nerozebírá ho. No jo, ale co ženy a dívky a jejich rodiče, když ne trenéři? Ty to nezajímá? Jim to nevadí, ony se nepodivují nad nadhozeným tématem? Vzpomínáte si ještě na začátek tohoto článku? Kdo že to nesmí mluvit tak hlasitě, aby náhodou nebyl jeho hlas slyšet?
__________________________
Jiří Knížek
1. září 2024