Remcalové? Jsou všude…

Jsou lidé, kterým se nezavděčíte nikdy. Jsou to přesně ty typy, kterým je moc vedro, když je teplé letní počasí, ale na dovolenou v srpnu jedou minimálně na Jadran. V zimě jim je zase velká zima, když mrzne, ale při první příležitosti razí na hory. A potom jsou lidé, kteří vás žádají o přihlášení do turnaje, i když vědí, že stav je naplněn. Ale když se nakonec dostanou do vlastního pavouka díky tomu, že se někteří hráči odhlásí, tak je to zase všechno moc dlouhé a unavující.  

V životě jsem měl tu možnost (a stále mám) porovnat specifikum hráčů a hlavně jejich rodičů z hlediska zapojení do sportovní aktivit v tom ohledu, zda se jedná o sport kolektivní či individuální. A musím říci, že to jsou dva úplně rozdílné světy. Když hrajete například lední hokej, tak víte, že máte nějaké tréninky a o víkendu zápas, na který buď nominováni jste anebo taky ne. A tak se snažíte ze sebe na trénincích vydat co nejvíce, aby tréňa už pochopil, že patříte do kádru. Ovšem pokud to je trenér, který to myslí dobře s výchovou hráčů a není to ten týpek, který si honí vlastní triko a od konce první třetiny to hraje na „sedm statečných“, jen aby se večer v klubové hospůdce mohl opět kasat, jak to těm žebrákům nandali. 

zdroj: northerndailyleader.com.au

Na druhou stranu tu je sport individuální jako například tenis. A všichni víme, jak to chodí. Rodiče si v podstatě vše platí sami a tím také rozhodují o tom, kolikrát jejich ratolest půjde na trénink. Jsou samozřejmě kluby, které nabízejí základní standart sportovní přípravy, jehož obsah je odvislý od úrovně jednotlivých hráčů, kteří jsou motivováni k tomu, aby měli co nejlepší výsledky, aby mohli být v následující sezoně zařazeni do lukrativnější a finančně výhodnější skupiny. A už se to roztáčí. Rodiče zajišťují tréninky navíc s tvrzením, že my hrajeme maximálně 3x týdně. Ostatní ale vědí, že ale pouze v domácím prostředí a následující třeba čtyři tréninky na tajňačku odmrskají na druhém konci Prahy. A potom je samozřejmé, že se snaží své úsilí zhmotnit i v podobě získaných bodů a co nejlepšího postavení na žebříčku. A tady už končí legrace. Prostě jsem na prvním místě jenom já a nic mě nezajímá.

Takže když vidí, že se někde sešla dobrá konkurence, která může sestavit šestku nebo sedmičku kategorii, hned se žhaví telefony a domlouvá se dodatečné přijetí. Ale nedej bůh, aby se muselo čekat na uvolněný kurt. To je potom všechno na prdlačku a ještě ke všemu se denní program nevyvíjí podle představ budoucí hvězdy. To je potom remcání, že by hráli i pozdě večer, i když víte, že před půl rokem naopak měli problém nastoupit v devatenáct hodin a argumentovalo se pozdním příjezdem domů. No prostě peklo, které vzniká, když některý jedincům dáte možnost si řídit svůj program a oni nechápou, že tenisový turnaj není vypsaný pouze pro ně.  

Samozřejmě, že v kolektivním sportu je zase problém v tom, že si spousta rodičů myslí, že ten nejlepší bruslař je právě jejich kluk. A když si trenér dovolí vyjádřit vlastní názor, který se neshoduje s tím jejich, je hned oheň na střeše a dusno kolem celého týmu. Takže všude je něco.

A potom si večer sednete, prohlížíte si korespondenci, fotografie a narazíte na akci, kterou jste měli tu čest spolupořádat a byla určena opuštěným dětem z dětského domova. A najednou se vám vybaví scéna, kdy se malé čtyřleté holčičky ptáte, zda si dá k obědu jedno jídlo nebo druhé a nebo třetí z poskytnuté nabídky. A ona vám s úplnou přirozeností odpoví. „Strejdo, já nevím, každý jídlo je dobrý!“ Tak to jenom pro ty remcaly, kteří nevědí, na co by si stěžovali, když vše nejde podle jejich plánů…


Jiří Knížek

23. prosince 2024

Please follow and like us: