Rok po Kaderkovi

Blíží se první výročí ukončení vlády exprezidenta ČTS Kaderky, který byl odvolán Valnou hromadou po vypuknutí aféry kolem nepřehledného financování svazových aktivit. V podstatě se očekávalo, zda někdy dojde k prošetření toků peněz a bylo veřejným tajemstvím, že ne všechno, co se na Štvanici odehrává, je košér. Proto nejen mě, ale myslím si, že více než 90% tenistů poměrně pobavilo vyjádření nejbližších Kaderkových spolupracovníků, kteří se odvážili vystoupit ve sdělovacích prostředcích a všem divákům a posluchačům sdělit, jak jsou velice překvapeni, v jakém rozsahu jejich šéf „odkláněl“ peníze. Konkrétně mluvím o pánech Hynkovi, který se dokonce nechal opětovně zvolit do nejužšího vedení, Tejkalovi a státním trenérovi Stočesovi. A přesto to byli právě tito tři muži, kteří se velice často a dá se říci až nezastupitelně, objevovali po boku Kaderky na kde jaké tiskovce a vystoupení. 

zdroj: idnes.cz

Ale přesto přeze všechno lidé věřili, že dojde k nápravě ve vedení svazu. Zvláště v oblasti kontroly financí. Nechci zde opět rozebírat pamflet, který koluje mezi lidmi ohledně různých smluv a výplat za služby pro svaz po nástupu nového vedení v čele s Jakubem Kotrbou. Mě osobně vadí, že konání je v mnoha směrech netransparentní a neprůhledné. Jedná se o způsoby výběru nových „odborníků“  na jednotlivé posty a také o způsob kontroly rozdělování financí na podporu mládeže. Všichni si ještě dobře pamatujete, jak Kaderka a spol. rozdělili do několika málo klubů finance na podporu talentů, které přišly ze sázkové loterie. Tenkrát se to zametlo pod koberec s tím, že největší kluby v Česku mají na tyto finance nárok, protože oni prý nesou největší díl výchovy. A dnes? 

Nepřehledné rozmisťování hráčů do středisek na všech úrovních, nedostatečná kontrola jednotlivých smluv, kdy dodnes jsou ve střediscích vedeni hráči, kteří nemají nic podepsáno. Nezájem vedení o zavedení konkrétních nákladových výdajových karet pro jednotlivé hráče, jako je to běžné ve zdravotnictví, ve kterém podniká největší svazový sponzor firma Agel s níž je spojen i JUDr. Kotrba. Při vyjádření nespokojenosti ze strany rodičů či klubových trenérů talentovaných tenistů vždy přijde odpověď, že peníze nejdou na hráče, ale na středisko. Kdo ale potom kontroluje ta střediska, že odpovídajícím způsobem zajišťují přípravu? Jak je možné, že jsou ve střediscích vedeni hráči, kteří většinu času jsou mimo ČR, ale peníze středisko čerpá v plném objemu? Proč se střediskoví trenéři a jejich nadřízení brání povinnosti pravidelného srovnávání výkonnosti všech hráčů pobírajících podporů? 

Je toho až až. Na mě to působí absolutním amaterismem, který je přikryt heslem o „české tenisové škole“, která je ale v podstatě založena na rodičích a mnoha rodinách mladých tenistů. Nedošlo vůbec k žádné změně. Prostě na svých pozicích zůstali stejní lidé se stejnými pravomocemi, které ještě ke všemu posílily díky neznalosti tenisového prostředí ze strany nového předsedy. A ti, které jsem jmenoval na začátku, tak ti své chování určitě nezmění. Smutné na celé záležitosti je jistě i ten fakt, že se do této hry nechal zatáhnout i Petr Pála, který se dokonce stal prvním místopředsedou. Všichni jsme to chápali tak, že bylo v zájmu při odstranění Kaderky, aby si laická veřejnost myslela, že to je fakt super volba, protože Pála je mezi lidmi oblíbený hlavně díky šéfování týmu ve Fed Cupu, kde sbíral jeden triumf za druhým.

Ale dnes se proslýchá, že i Petrovi zvoní hrana a bude již od podzimu nahrazen ženským elementem ve funkci nehrající kapitánky.  A tahle změna, tak ta bude to nejhorší, co se po sportovní stránce asi stane. Ale chápu to tak, že nová generalita si je vědoma současných neúspěchů v Davis Cupu a B. J. King Cupu, a proto se snaží dělat změny, ale chová se při tom jako slon v porcelánu. Takže nakonec celkový dojem je takový, že toto jsme asi neočekávali. A nejsem jediný, kdo si toto myslí.


Jiří Knížek

2. června 2025

Please follow and like us: