Roland Garros ještě věří očím
Když něco končí, tak vzápětí a nebo dokonce současně něco nového začíná. A platí to i ve sportu. Dnes večer vyvrcholí MS v ledním hokeji, kde se mohou Amíci dočkat titulu po dlouhých 65 letech. Švýcaři dokonce svého prvního prvenství v historii vůbec. Dnes zároveň začíná na dvorcích Roland Garros pařížský antukový Grand Slam. Obě události spojuje jeden důležitý prvek. A to je modernizace a využívání nových technologií při pořádání velkolepých sportovních akcí, které svým významem zasahují i do jiných sfér našeho života.

Ve Stockholmu jsme mohli pozorovat prostředí zrekonstruované haly Globen, která s novým a moderním vybavením získala ale i nový název. Avicii Arena prý podle mnoha kritiků ztratila své kouzlo a nepřesvědčí je ani to, že nové černé sedačky nahradily staré méně pohodlné červené a ani to, že byl snížen strop interiéru pro lepší akustiku a hlavně byla zlepšena viditelnost ze sektorů za brankami. Prostě i pokrok má své rejpaly, kteří si vždy budou na něco stěžovat a tvrdit, že dřívější bylo lepší. A protože jsme hlavně tenisti, musím říci, že mě osobně se líbí změna interiérů velkých kurtů. Z minulosti známé velké reklamní plachty, které byly mnohdy vyvěšené jako babiččiny cejchy, které nechala uschnout v sadu ve stínu stromů, nahradily postupně pevné reklamní bannery a dnes se začínají instalovat obří velkorozměrové led obrazovky, které mají mnohem větší škálu funkcí. Nejenže mohou plynule měnit loga sponzorů a také odkazovat na historii samotného turnaje, naleznete zde i info o rychlosti servisu a času do začátku nové výměny, ale také se na nich promítají obrazové zprávy z jiných kurtů.
Co ale musím vyzdvihnout, je fakt, že nám na antuce stále zůstali čároví rozhodčí, kteří svá rozhodnutí opírají o otisk míče přímo v antukovém povrchu. Já samozřejmě nepatřím mezi ty výše zmíněné rýpaly, ale vycházím z faktu, že jestřábí oko pracuje s přesně rovnými přímkami a bez jakékoliv odchylky. Kdežto čáry, které fyzicky vytyčují hrací pole nemohou nikdy být tak přesné a potom se při střetu dvou „technologií“ stane, že laserová přímka nezná odklon, kdežto míček vám dopadne do míst, kde na potvoru je právě ta fyzická chybka. A je hned problém, hráči si svoji pravdu ihned fotí a znevěrohodňují práci jak rozhodčích, tak technologie, čímž vnášejí zrnko nejistoty do celkového pokroku. A tak bych se přimlouval o to, aby to takto zůstalo do doby, kdy k těmto rozporům nebude moci docházet.
Jiří Knížek
25. května 2025