Sice u lesa, ale jako na vsi
Hodně často se mě lidé ptají, proč v našem klubu Lob S.A. Bohnice neprovozujeme objednávkový systém na provoz a obsazení našich tenisových dvorců. Mohlo by se zdát, že absence zmíněného provozního prostředku je neochotou používat moderní technologie . Ale opak je pravdou. Jako pořadatelé velkého množství turnajů mládeže jsme naopak přivítali využití informačního systému ČTS, i když nás mrzí některé neřešené problémy. Na ty se snažíme upozorňovat a věříme, že to snad nejen čas vyřeší.
Přednost dětem, které u nás trénují
Hlavním důvod je zcela prozaický. Dáváme přednost dětem, které u nás trénují. A snažíme se, aby jejich tenisová činnost byla založena jednak na tréninku s trenérem, a na hraní sparingů a setů tak, aby nedocházelo k ukončení zápasu (či setu) bez odehrání koncovky. Naopak se snažíme, aby na závěr byl odehrán jeden klasický tie-break a jeden velký TB do deseti bodů. Jednak se domnívám, že se ukáže, jak je dítě pro hru zapálené a jak o vlastní tenis stojí. A na druhou stranu tímto počinem výrazně snižujeme finanční náklady rodičů. Další výhodou je fakt, že nejsme v centru města, ale naopak na okraji v příjemném zákoutí Čimického háje.
Takže mládež nemá vůbec žádný problém se dopravit do areálu zcela samostatně. Prostě skoro jako na vesnici. A po tenise klidně rychle na fotbal nebo na plovárnu, či jinou sportovní nebo pohybovou aktivitu. Zároveň, naši trenéři se snaží své svěřence co nejvíce do této činnosti zapojovat a svojí přítomností na vedlejším kurtě i dozorovat kvalitu sparingů.
Důraz na všestrannost
Jednoduše nemáme na prvním místě zisk z pronájmů. Ale nebráníme se tomu, když nějaký zavedený klient brnkne a v okrajových hodinách vytíží volné sportoviště. Většinou to jsou stálí zájemci s často i 20letou historií. Prostě taková sportovní pohoda. Sice v Praze, ale u lesa jako na vsi. Děti sportují zcela nenuceně a ne pouze speciálně s důrazem na jednu pohybovou činnost. A to mě přivádí k zamyšlení, kolik našich špičkových tenistů poslední doby pochází z venkovských oblastí a kolik z hlavního města?
Důležité je to časové určení, protože v dobách Kodeše, Hřebce i Navrátilové byly podmínky pro sport zcela jiné a založené na jiných prioritách sportovní výkonnosti. Tak pro zajímavost. Menšík – Prostějov; Macháč – Beroun; Lehečka – Kněžmost; Vondroušová – Sokolov; Siniaková – Hradec Králové; Krejčíková – Ivančice; Muchová – Olomouc; Kvitová – Fulnek; Strýcová – Plzeň; Hlaváčková – Plzeň; Plíšková – Louny; Nosková – Vsetín. Nedávná minulost nám ukazuje Berdych – Valašské Meziříčí; Štěpánek – Karviná. Myslím, že převaha jedné z částí sledovaného spektra je více než zřejmá.
Současná story Lindy Noskové nám dává možnost nahlédnout doslova v přímém přenosu do vývoje mladé hráčky, která byla v dorostenecké věku ve stínu několika svých vrstevnic a nyní pádí k metám (snad) nejvyšším. A musím napsat, že bych ji to přál. Stejně jako všem mladým sportovcům, kteří celé své mládí obětovali pohybu. Vlastně slovo obětovali by nemělo být na prvním místě.
Jiří Knížek
5. září 2024