Tenisté mí střediskoví
V jednom z předcházejících příspěvků jsem konstatoval, že nové vedení ČTS má před sebou mnoho úkolů. Tyto by ale měly vyřešit opravdoví manažeři. Na úrovni, kteří vzejdou z výběrového řízení po ukončení auditů práce předchozího vedení svazu. Tato šetření by měla být úplná. Zaměřená na sportovní i personální stránku.
Vzhledem k právě probíhající Pardubické juniorce mám na mysli také kontrolu vynaložených prostředků na podporu tenisové mládeže. Děti do 12 let nesmí být oficiálně hodnoceny nebo umísťovány na žebříčcích ETA. Cílem ITF je snížit tlak na mladé hráče a podporovat jejich rozvoj a radost ze hry spíše než soutěživost. Kupodivu u nás se do středisek mládeže vybírají hráči na základě výsledků převážně v 1. roce hráčova působení mezi registrovanými. Tzn., že někteří hráči jsou po většinu konkrétního závodního období dokonce i devítiletí! Je překvapivé, že bývalý předseda Kaderka zastával rovněž významnou funkci v ETA. No a jistě všichni víte, že tenis je finančně a časově náročný sport. A také všichni víte, že v popředí žebříčků se umisťují hráči, kteří mohou! jezdit z turnaje na turnaj, trénovat ohromné objemy (zde musím říci, že všichni hrají “pouze 5 hodin týdně”).
A zase jsme u financí a volného času. Ten musí někdo nahradit či zaplatit. No a potom zde máme konec září a jak jsem již jednou napsal, začíná velké počítání. A opravdu si myslíte, že do výběrů se dostávají ti nejšikovnější a nejtalentovanější? Anebo to je o tom, že středisko mládeže je vstupem do “velkého klubu” na dobré adrese, a výběry mohou být z velké části nepřesné?
Nestálo by za to, vytvořit jiný systém přehledu talentované mládeže s důrazem na výsledky po 14. roce věku? Nikdy a nikde jsem se nedozvěděl, kolik svaz posílá na jednotlivá střediska. Neexistuje (možná ano, ale neveřejné) ani žádné vyhodnocení efektivity těchto nákladů. Nebyla by lepší investice do nadějných juniorů, kteří se snaží prorazit, ale náklady na mezinárodní turnaje jsou pro ně příliš vysoké?
A právě na Pardubické juniorce je vidět, více hráčů, kteří hrají za “své” a mnohdy trénují v malých klubech a herně se vyrovnají borcům, kteří brázdí evropské a mnohdy světové tenisové areály.
________________________________________________________________________________________________________________
Jiří Knížek