Zlozvyk nehlásit skóre

Je tomu asi měsíc, co jsem se v jednom ze svých článku zmínil o odchodu mladých tenistů do USA za studiem, které spojují s prodloužením tenisové kariery. Vůbec zde nechci rozebírat zda ano či ne. Je to věcí každého hráče a jeho rodiny, kam se jeho kroky nasměřují, zda to bude kariéra tenisová, nebo spojená s tenisem či dokonce s tenisem nic společného mít nebude. Znám mnoho mladých hráčů, kteří do USA odešli a v podstatě všechny tři skupiny jsou mezi těmito hráči zastoupeny.

V Česku je to standard

Nedávno jsem potkal jednu maminku takového tenisty. Samozřejmě, že jsem se zeptal na to, jak se mladému daří. Jak to za velkou louží zvládá, co jazyk a tenis? A odpověď mě trošku zaskočila. Prý vše dobré. Ubytko, škola, angličtina. Prý má jediný problém a snaží se ho velice rychle zbavit. A to ten, že během několika turnajů, které již absolvoval, měl problém s tím, že nehlásí stav v gamu! Že dokonce mu to bylo i veřejně vytýkáno! Musím podotknout, že jmenovaný hráč není žádný nezkušený nazdárek, kterému jde hlava kolem, když se ocitne v novém prostředí. A ani žádný vyčůránek, který by chtěl zneužívat chaotické situace. Ale tento jeho nešvar je přesně odrazem situací během mládežnických turnajů v Česku snad ve všech věkových i výkonnostních kategoriích, kde nesedí rozhodčí na empiru.

Je to trend, ale zneužívaný

Stalo se módou nehlásit průběžný stav tak, aby to slyšel hlavně soupeř! A od toho se odvíjí i následné jednání jednotlivých účastníků problematických zápasů. Místo, aby servírující zcela zřetelně a nahlas oznámil „kolik to je“ a vizuálně si potvrdil, že soupeř jeho hlášení zachytil a následně započal servírovat, ani nemukne. Někdy si cosi zamrmlá v domnění, že na 25 metrů to soupeř slyší také. Někdy dokonce to výjimeční jedinci zahlásí zády k protihráči! Nadstavbou takovéhoto jednání je, že někdo ani nehlásí aut a jenom zdvihne ukazováček. To vám je potom prekérní situace, když máte jít řešit sporný stav ve hře. Někdy dokonce ani nevědí, kolik to je na gamy. Jednou se mi stalo, že se hráčky ani neshodly na tom, zda již hrají druhý set nebo zda budou hrát tie-break sady první!

zdroj: pixabay.com

Nechci tady popisovat, co a jak jako rozhodčí. Ale moje rada zní (půjčil jsem si od Haliny Pawlovské): Všechno říkej včas a nahlas, nechovej se jako mamlas, ať to každý pěkně slyší, i když nemá uši myší! Prostě, když vám servírující hráč nehlásí stav, klidně ho těsně před zahájením podání vyrušte a zcela zřetelně se optejte. Uvidíte, že se tento nešvar vytratí. Ale sami se chovejte tak, jak chcete od druhých. A potom třeba ani ve státech nebudete muset řešit tento problém.


Jiří Knížek

19. září 2024

Please follow and like us: